This website will not display properly without JavaScript enabled - Ce site ne peut pas s'afficher correctement sans JavaScript - Strony nie wyświetlą się poprawnie bez JavaScript.

Ukraina - historyczny kataklizm

Czy na Ukrainie Rosja kładzie kres hegemonicznej polityce USA?
Autor, Jean-Luc Basle, jest byłym dyrektorem Citigroup New York i autorem książek.
Tłumaczenie DeepL , adaptacja domowa.


Czy na Ukrainie Rosja kładzie kres hegemonicznej polityce USA? Czy upadek Ameryki - zilustrowany przez jej upokarzający odwrót z Afganistanu - pogłębi się i da początek światu wielobiegunowemu, pokojowemu na pozór, ale niestabilnemu w rzeczywistości?

Polityka hegemoniczna USA opiera się na trzech założeniach:

  • zniewolenie Rosji,
  • nawrócenie Chin na anglosaską wizję świata
  • wykorzystanie dolara do kontrolowania gospodarek narodowych.

(dopisek tłumacza: oraz na sieci amerykańskich baz wojskowych na całym świecie, rzecz jasna)

Te trzy założenia okazały się błędne. W swoim wystąpieniu w lutym 2007 roku na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Władimir Putin odrzucił zniewolenie, które przewidziano dla Rosji. Ogłaszając jesienią 2013 roku budowę nowego Jedwabnego Szlaku, Xi Jinping ujawnił światu ambicje Chin. Jeśli chodzi o dolara, którego rola w międzynarodowym systemie walutowym daje Stanom Zjednoczonym olbrzymią przewagę gospodarczą, polityczną i finansową, to jest to broń, którą należało chwalić się, ale której nie należało używać - podobnie jak broń jądrowa, której istnienie, a nie użycie, gwarantuje pokój.

Zamrażając rosyjskie rezerwy walutowe, po zamrożeniu aktywów wenezuelskich, irańskich, syryjskich i afgańskich, Stany Zjednoczone popełniły nieodwracalny błąd i zniszczyły tę broń.

W odpowiedzi na ten nielegalny w świetle prawa międzynarodowego akt, Rosja i Chiny, a także najprawdopodobniej Indie, Brazylia i RPA[1], stworzą nowy międzynarodowy system monetarny z nową walutą rezerwową, konkurencyjną wobec dolara, jednego z fundamentów, na których opiera się imperium USA. Będzie to wymagało czasu, ale wynik nie budzi wątpliwości. Wykorzystując dolara do osłabienia swoich przeciwników, Waszyngton osłabił sam siebie. Tak więc z trzech założeń, na których opierało się amerykańskie imperium, najsilniejsze i najbardziej wpływowe zostało podważone przez Amerykę!

Będzie to miało katastrofalne konsekwencje dla USA. Nie będą już w stanie finansować podwójnego deficytu (budżetowego i handlowego)[2] poprzez emisję obligacji skarbowych sprzedawanych zagranicznym wierzycielom[3]. W przyszłości owi wierzyciele będą inwestować swoje nadwyżki handlowe w nowo utworzoną walutę rezerwową. Dysponując ośmiuset bazami wojskowymi na całym świecie i dysponując CIA, dolar był jedną z najskuteczniejszych broni amerykańskiego imperium. CIA pozostaje, ale utrata statusu waluty rezerwowej przez dolara położy kres taniemu finansowaniu amerykańskich baz wojskowych.[4] Nominalna wartość dolara ulegnie deprecjacji, potwierdzając realny spadek jego siły nabywczej.[5] Podobnie jak dewaluacja funta szterlinga we wrześniu 1931 roku doprowadziła do upadku Imperium Brytyjskiego,[6] deprecjacja dolara może doprowadzić do upadku Imperium Amerykańskiego.

Czy Waszyngton zaakceptuje ten nowy świat, w którym Rosja będzie arbitrem chińsko-indyjskich ambicji, czy też wykona samobójczy ruch, by zachować lub odzyskać swój status?


[1] W 2021 roku produkt krajowy brutto (PKB) tych pięciu narodów wynosił 29,9 mld dolarów, czyli 39% PKB grupy G7 (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i USA). W ujęciu parytetu siły nabywczej ich PKB wyniósł 59,4 mld USD, czyli 64% równoważnego PKB G7, przy wyższej średniej stopie wzrostu (źródło: MFW).

[2] W 2021 roku deficyt budżetowy wyniesie 3 132 mld dolarów, czyli 15% produktu krajowego brutto (PKB), a deficyt na rachunku bieżącym 822 mld dolarów, czyli 3,6% PKB (źródła: Office of Management of Budget, oraz Bureau of Economic Analysis). Jacques Rueff określił to uciekanie się do zagranicznych inwestorów w celu finansowania deficytu budżetowego USA jako "deficyt bez łez". Później Valéry Giscard d'Estaing potępił "wygórowany przywilej dolara". W grudniu 2021 roku dług publiczny USA wynosił 28 385 mld dolarów, czyli 123% produktu krajowego brutto - to wyższa kwota niż w 1945 roku: 114% PKB (źródło: Federal Reserve Bank of Saint Louis).

[3] Inwestorzy zagraniczni finansują 27% deficytu budżetowego USA. Z 1 261 mld USD w obligacjach skarbowych, Chiny (łącznie z Hongkongiem) są drugim największym inwestorem w Stanach Zjednoczonych za Japonią (1 306 mld USD). Inwestycje Chin systematycznie spadają od 2015 roku - kiedy to osiągnęły poziom 1,446 mld dolarów. Rosja nie posiada żadnych obligacji skarbowych USA od 2017 roku (źródło: US Treasury).

[4] "De-dolaryzacja amerykańskiego imperium finansowego" ["De-Dollarizing the American Financial Empire"], Michael Hudson, 3 lipca 2019 r.

[5] Na konferencji w Bretton Woods w New Hampshire w lipcu 1944 roku wartość złota ustalono na 35 dolarów za uncję, czyli 1,4 dolara za gram złota. Dziś ten sam gram złota kosztuje 73,5 dolara, czyli 52 razy więcej niż w 1944 roku.

[6] Imperium Brytyjskie upadło "oficjalnie" w 1947 roku wraz z uzyskaniem niepodległości przez Indie.

Related posts